Pro nováčky - Vaše zkušenosti

Jak konstelace vypadají?

Ptáte se mě velmi často vy, kteří byste třeba i přišli, ale obáváte se toho. A mé vysvětlení vás většinou neuspokojí. Ono se to totiž vysvětlit nedá. Nebo alespoň mně se to nedaří. Proto jsem se rozhodla zveřejnit na svých stránkách zkušenosti klientů, ať už těch, kteří mají právě čerstvý zcela první zážitek, nebo těch, kteří konstelace už mnohokrát zažili. Možná vám jejich pohled řekne víc. Tady jsou první z nich, kteří se mi po konstelacích ozvali a co mi napsali. Postupem času budu doplňovat:

Kristýna z Prahy: Ahoj Šárko. Diky za uterni konstelacni prožitek. Ja verim ledascemu, ale nevěřila bych, ze je neco možného s obyčejnými smrtelniky, kdybych to sama neprozila a nevidela. Rada zkusim i Pardubice. Stejne jsem se tam dlouho chtela podivat. Spojila bych to s nějakým výletem.
V pondeli vecer a vcera me docela silne tlačila hlava a byla jsem jako by na me neco lezlo. Dnes je to nicmene lepsi . Diky a brzo na viděnou!

Jiří z Prahy: Od počátku jsem byl vůči konstelacím nedůvěřivý a vlastně stále zůstávám. Zdráhám se uvěřit, že je možné to, co se během nich odehrává a čeho jsem byl svědkem. Nakonec se mi osvědčilo jediné, přijmout to jako fakt a nepřemýšlet o tom.

Kde hledat další informace?

Osobně velmi doporučuji je nehledat. Mám totiž sama podezření, že načíst si o nich, nebo nedejbože zkouknout nějaká videa, než jsem poprvé na konstelace šla, dnes byste mne tady nečetli:-) No asi to není úplně pravda, protože jsem na své první konstelace šla pracovně a napsat o nich reportáž, na kterou šéfredaktorka čekala, takže bych se z toho stejně nevykroutila. A zážitek, který pak následoval, by byl ať tak či tak stejně hluboký a já bych z nich byla nesmírně okouzlena, tak či tak. Občas si na to vzpomenu, když vidím tváře úplných nováčků, kteří přijdou na konstelace a ten, kdo si staví konstelaci, si je vybere do role. Ty jejich překvapené tváře, že se to opravdu děje, že se opravdu cítí, jako ta jiná osoba, kterou vůbec neznají a že se jejich pocity mění v souvislosti s tím, jak se konstelace vyvíjí, jak se konstelačně pracuje. 

Nebo ty udivené pohledy toho, kdo si konstelaci zadává. Často, nejen já, ale všichni lektoři konstelací, slýcháme, že to přece není možné, že ten dotyčný, koho jsme si vybrali třeba za otce a kterého tu vidíme poprvé a vlastně jsme o otci nic neřekli, se jako náš otec chová, používá stejná gesta, mimiku nebo fráze. 

To je jeden ze zázraků konstelací, které nikdo neumí opravdu vysvětlit, ten, kdo ale přijde, si má šanci to vyzkoušet. Nebojte, nebezpečné to není, při následném tzv. vystoupení z rolí, tedy vědomém opuštění konstelace, ty pocity, které nepatří nám, ale tomu, koho v roli zastupujeme, zcela zmizí.

To jsem se tu ale rozpovídala. Tedy dost, ráda bych hlavně došla k tomu, co jsem si předsevzala, tedy varovat vás před jakýmikoli konstelačními videi. Chápu, že jste zvědaví a nechcete vstupovat do něčeho nepřipraveni, nicméne, mne osobně by to, co vidím na videích, tedy záznamy semináře, od konstelací zcela odradili. A jak se říká - lektor konstelací si přitáhne klienty, kteří jsou tak nějak k obrazu jeho. Takže videa opravdu neradím!:-) Jde hlavně o to, že pro toho, kdo není účasten semináře, tedy ani neprožívá to všechno, co se tam děje v jakési energii skupiny, tedy necí to, co je tam cítit, to může vnímat jako takové podivně spíš trapné... Pokud tedy opravdu musíte vidět nejaké video, vyberte si spíš rohovory a nebo takové, kde se více mluví, nevidíte jen stavění konstelace. Nejen proto napříkald doporučuji videa ze seminářů zakladatele této metody Berta Hellingera.

 A k těm rozhovorům, našla jsem jeden moc pěkný, tedy ne že by se jeho moderátor hezky ptal, to zase rozhodně nee - s ohledem k mé rozhlasové profesionální deformaci mi tuhle pro mě nutnou poznámku odpusťte:-) Ona ale moje učitelka konstelací Zdeňka Tušková moc hezky a srozumitelně o konstelacích sama mluví. Odkaz najdete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=5_oUpQCcrS8